Charakterystyka roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe to sposób na piękne i naturalne dekoracje wnętrz. Mieszkanie wypełnione roślinami staje się przytulniejsze, a także zyskuje oczyszczone powietrze i korzystny mikroklimat pomieszczeń.
Wpływ roślin doniczkowych na wnętrze mieszkania
Posiadanie w mieszkaniu roślin wpływa na nasze zdrowie. Ich obecność pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a ich zielony kolor działa uspokajająco. Rośliny doniczkowe przeprowadzają fotosyntezę, zużywając dwutlenek węgla i tworząc tlen. Jednocześnie skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń sprawiając, że w mieszkaniu pozostaje wyłącznie czyste powietrze.
Potrzeby roślin doniczkowych
Decydując się na kupno rośliny doniczkowej do mieszkania należy zwrócić uwagę na ich charakterystykę. Nie każdy kwiat może stać w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu i nie każdy lubi wilgotne podłoże. Warto pomyśleć nad miejscem, w którym zamierzamy postawić daną roślinę i dostosować ją do warunków tam panujących.
Charakterystyczne wymogi, na które każdorazowo trzeba zwrócić uwagę przy doborze roślin doniczkowych do mieszkania to ich potrzeby słoneczne, wodne, a także glebowe. Każda odmiana wymaga innej pielęgnacji, dlatego warto udać się do sklepu ogrodniczego, gdzie uzyskamy fachowe doradztwo i zdrowe nasiona.
Przykładem roślin doniczkowych lubiących duże nasłonecznienie są storczyki. Doskonale będą się rozwijać na oknie wschodnim bądź zachodnim, w powietrzu o wysokiej wilgotności. Ich przeciwieństwem są paprocie, preferujące zacienione miejsca w mieszkaniu.
Osobom zapominalskim o podlewaniu, ale lubiącym rośliny w domu polecane są kaktusy. Wymagają one dostarczenia wody dopiero wtedy, gdy ich podłoże przeschnie, więc nie groźne jest im nieregularne podlewanie. Paprocie zaś są ich przeciwieństwem – wymagają regularnego, dość obfitego podlewania, więc są polecane osobom systematycznym z natury.
Każda roślina doniczkowa oprócz odpowiednich warunków atmosferycznych potrzebuje także odpowiedniego podłoża. Gleba, w której zasadzimy naszą roślinę powinna być przede wszystkim żyzna, aby zapewnić jej składniki pokarmowe. Ziemia musi być także luźna i przewiewna, by korzenie mogły swobodnie się rozwijać – zapewni to odpowiednio dobrana doniczka. Należy pamiętać, że musi być ona odpowiednio wielka dla rośliny i musi posiadać system odwadniający, zabezpieczający ją przed zaleganiem nadmiaru wody.