Jodła kaukaska - idealna choinka na święta Bożego Narodzenia
Niewiele osób wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Polacy często wybierają drzewko żywe, a nie sztuczne. Nic w tym dziwnego – nawet najnowocześniejsza sztuczna choinka nie prezentuje się tak pięknie, jak prawdziwe, połyskujące, naturalnie ubarwione gałązki. Jednym z najchętniej wybieranych gatunków jest od lat jodła kaukaska. Czym się ona charakteryzuje i dlaczego cieszy się taką popularnością? Sprawdźmy!
Jodła kaukaska… z Dani!
Omawiany gatunek, jak łatwo można się domyślić, naturalnie występuje w zachodniej części Azji i górach Kaukazu. W Polsce rzadko można spotkać ją w przydomowych ogródkach. Ta odmiana jodły nie przepada bowiem za mroźnymi wiatrami ani suszami i ma dość specyficzne wymagania siedliskowe. W Europie drzewko z powodzeniem uprawiane jest w Danii – tamtejszy klimat najbardziej przypomina mu rodzime warunki. Jodły kaukaskie kupowane na Boże Narodzenie w Polsce najczęściej trafiają do nas właśnie z Danii.
Zalety jodły kaukaskiej
Gdy odwiedzimy centrum ogrodnicze, szukając drzewka na Boże Narodzenie, obsługa z pewnością doradzi nam jodłę kaukaską, wymieniając całą listę jej zalet. Drzewko oczywiście oczarowuje urokiem. Ma idealny stożkowy kształt, ciemnozielony kolor i bogato „uiglone” gałęzie. Jest wyjątkowo wytrzymałe – nawet po ścięciu prezentuje się bardzo szlachetnie przez wiele tygodni. Jodła kaukaska zaskakuje nawet miłośników sztucznych drzewek, „które nie brudzą”: po pierwsze, nie wytwarza ona żywicy, która klei się do podłogi lub dywanu, a po drugie, nie gubi igieł. Z czasem usychają one i brązowieją, lecz nie trzeba ich codziennie wymiatać spod choinki. To jednak nie koniec zalet tego gatunku. Ponieważ drzewko nie wytwarza żywicy, nie wydziela też jej intensywnego, drażniącego zapachu. Wokół jodły kaukaskiej unosi się subtelny aromat, przypominający mieszankę żywicy i owoców. Drzewko nie stanowi takiego obciążenia dla alergików, jak np. sosna. Co ciekawe, ten gatunek polecany jest często do domów, w których mieszkają małe dzieci lub czworonożni pupile. Igły jodły kaukaskiej są stosunkowo miękkie i elastyczne – w zasadzie nie da się nimi zranić. Chociaż jodły kaukaskie zazwyczaj źle znoszą przesadzanie, zdarzają się egzemplarze, które po wykopaniu udaje się ponownie posadzić. To zdecydowanie najlepszy gatunek iglaka na świąteczną choinkę!
Świąt pachnących choinką życzy zespół Centrum Ogrodniczego Lawenda.